CENTRALNE OGRZEWANIE

Centralne Ogrzewanie

Istnieje kilka podstawowych metod dostarczania energii cieplnej do pomieszczenia. Konkretne rozwiązania tego zagadnienia warunkują: rodzaj ogrzewanego pomieszczenia (np. sypialnia,  kuchnia, garaż lub pokój dzienny), czas przebywania w nim ludzi (np. cała noc, kilka godzin, chwilowo), możliwości techniczne ogrzewania (dostępne źródła energii cieplnej) i wreszcie najważniejsze, uwarunkowania finansowe.

Projektujemy i wykonujemy instalacje w następujących układach:

Najczęściej w dzisiejszym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą nośnika jakim jest gorąca woda. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy – jest to równomierne rozprowadzenia ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni. W tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie „kaloryfery”). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie, jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

Ciepła woda za darmo!!!

W kosztach ogrzewania domu musimy uwzględnić nie tylko koszty dostawy wody, ale też koszt podgrzewania wody użytkowej. Uzależniony jest on od tego, ile zużywamy jej do mycia i sprzątania, oraz czym ją podgrzewamy.

Sposobów na przygotowanie w domu ciepłej wody jest wiele. Podczas wyboru kierujemy się przede wszystkim dostępnością mediów. Duże znaczenie mają też późniejsze koszty. Dla wielu właścicieli domów gaz ziemny to optymalne rozwiązanie, które umożliwia przygotowanie ciepłej wody w różnego rodzaju kotłach przez cały rok. Tak samo wygodnie, choć niewątpliwie drożej dostarczają ją kotły na gaz płynny i olej opałowy. Wysokie rachunki czekają nas też, jeśli zdecydujemy się na podgrzewacze elektryczne. Choć jeśli zastosujemy pompę ciepła, to podgrzanie wody prądem będzie już tańsze. W wielu regionach kraju do ogrzewania domu wykorzystuje się paliwa stałe. Wówczas zimą wodę w zasobniku ogrzewa kocioł lub kominek z płaszczem wodnym, a latem ? zamontowana w nim grzałka elektryczna.

Aby określić koszty podgrzania wody różnymi źródłami ciepła i urządzeniami, przyjęliśmy, że jedna osoba zużywa rocznie 11,5 m3 wody o temperaturze 55°C. Koszty te zależą oczywiście od ceny konkretnego paliwa. Wzięliśmy też pod uwagę sprawność urządzenia grzewczego, straty ciepła związane z przepływem wody w rurach do punktu poboru, oraz straty ciepła w zasobniku.

Przy ocenie ostatecznego kosztu podgrzania wody, powinniśmy wziąć też pod uwagę cenę zakupu urządzenia grzewczego. Jego amortyzacja może mieć bowiem znaczny wpływ na cenę ciepłej wody. Niskie koszty eksploatacyjne ciepłej wody z pompy ciepła wzrastają, gdy uwzględnimy amortyzację tego drogiego urządzenia.

W razie pytań do oferty prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Postaramy się skontaktować tak szybko jak to będzie możliwe.

WIBO | Budujemy pod klucz